Luulelugemisvõistlus on saanud heaks traditsiooniks


Lääne-Harju vallas toimus teist korda emakeelepäevale pühendatud luulelugemisvõistlus: noorte deklamaatorite konkurss “Kui mina hakkan luulemaie …”. Selle konkursi reglemendi järgi võib iga 3-7-aastane laps, kes käib valla ükskõik missuguses lasteaias, saada nooreks deklamaatoriks ja saada publiku poolt väärilise tunnustuse.

Nii jagati sel nädalal Paldiski raamatukogus pidulikus õhkkonnas auhindu erinevates kategooriates. Tähtsaima tiitli – “Lääne-Harju valla Luuleleid 2023” – sai 3-aastane Varvara Trepach lasteaiast Sipsik. Ja teises nominatsioonis – “Lääne-Harju laste Luuleaed 2023” – võitis Paldiski lasteaed Naerulind, kelle 23 last osales konkurssil.

Kokku osales sel aastal 44 last Vasalemma, Rummu, Padise, Paldiski lasteaedadest. Kõik võistlejad said meie vallavalitsuselt mälestusdiplomid. Lapsed valisid erinevaid luuletusi 26 eesti autorilt, aga ka rahvaluulet. Lemmikautoriteks olid Heljo Mänd и Sirje Luke, aga ka Leelo Tungal, Ilmar Trull ja Adolf Rammo.

Virtuaalvõistluse “Kui mina hakkan luulemaie…” idee sündis lasteaias Sipsik 2021. aasta lõpus. Pandeemia aeg oli inspireerinud hariduses palju uusi Internetiga seotud lahenduste teket. Arvuti ja tahvelarvuti kasutamisega hiilgasid ka laste vanemad, nii et tehniline pool polnud probleemiks. Võistlus otsustati korraldada populaarsel Facebooki ürituste platvormil ning reeglid tehti võimalikult lihtsaks:

1. Laps valib koos täiskasvanuga ühe eestikeelse lasteluuletuse;

 2. Jätab meelde ja harjutab luuletuse ilmekat esitust;

3. Loeb peast luuletuse ja täiskasvanu jäädvustab esituse kaamerasse;

 4. Video laetakse üles ürituse Facebooki lehele;

 5. Jääb vaid kutsuda kõik sõbrad videot vaatama ja hääletama: “meeldib”!

Nii mullu kui ka tänavune konkurss toimus terve veebruarikuu jooksul ning kuulajate hääletus jätkus kogu märtsi esimese kümne päeva jooksul. Konkursi tulemused kuulutati välja emakeelepäeva, 14. märtsi eel. 2022. aastal ei olnud huvi ürituse vastu leigem – konkursil osales 50 last seitsmest Lääne-Harju lasteaiast. Kõige rohkem meeldimisi (219) kogus osaleja Roben Malmre Padise lasteaiast. Populaarseimad autorid olid Sirje Luke ja Ellen Niit ning kõige populaarsem luuletus Kristjan Jasinski “Kodumaa värvid”.

Paljude laste jaoks oli 2023. aasta konkursil „Kui mina hakkan luulemaie…“ osalemiseks juba teine ​​hooaeg. Lapsed on märgatavalt suureks kasvanud ja julgemaks muutunud, kuid veelgi positiivsemaid emotsioone tekitasid uued tulijad. Nii on võistlus saanud hoogu ja järjepidevust, seega näib, et sellest on saamas meie valla järjekordne hea traditsioon.

Published